Commonwealth Games 2022, Day 9: Full India Schedule

Latest-News

Day 9 of the continued Commonwealth Video games will see grappler Vinesh Phogat begin her marketing campaign. The Indian ladies’s cricket crew will sq. off in opposition to England within the semi-finals whereas the lads’s hockey crew will battle it out in opposition to South Africa within the semi-finals. Para desk tennis participant Bhavina Patel will sq. off within the gold medal match.

Manju Bala will make her presence felt within the ladies’s hammer throw finals whereas boxers Amit Panghal, Nitu Ganghas, and Nikhat Zareen will all participate of their respective semi-final bouts.

Right here is the total Day 9 India Schedule for the continued Commonwealth Video games

Desk Tennis (2 PM)— Ladies’s Doubles Spherical of 16 (Akula Sreeja/Reeth Tennison), Ladies’s Doubles Spherical of 16 (Manika Batra/Diya Parag Chitale, 2 PM), Combined Doubles semifinals (Achanta Sharath Kamal/ Akula Sreeja, 6 PM)

Para-athletics (2:50 PM)— ladies’s F55-57 shot put finals (Poonam Sharma, Sharmila Santhosh)

Athletics (3 PM)— ladies’s 10km stroll remaining (Bhawna Jat, Priyanka Goswami), males’s 3000m steeplechase remaining (Avinash Sable, 4:20 PM), ladies’s 4*100 relay spherical Warmth 1 (Hima Das, Dutee Chand, Srabani Nanda Simi, 4:45 PM), ladies’s hammer throw finals (Manju Bala, 11:30 PM), males’s 5000m finals (Avinash Sable, 12:40 AM)

Boxing (3 PM) — over 45-48kg semifinals (Nitu Ganghas), over 48-51kg semifinals (Amit Panghal, 3:30 PM), over 48-50kg semifinals (Nikhat Zareen, 7:15 PM), over 57-60kg semifinals (Jaismine Lamboria, 8 PM), over 63.5-67kg semifinals (Rohit Tokas, 12:45 AM), over 92kg semifinals (Sagar Ahlawat, 1:30 AM)

Wrestling (3 PM onwards)— Pooja Gehlot, Naveen, Vinesh Phogat, Pooja Sihag, Ravi Kumar Dahiya, Deepak Nehra

Ladies’s Cricket (3:30 PM)— India vs England semi-finals

Garden Bowls (4:30 PM) — India vs Eire Males’s 4 Semi-finals

Badminton — Ladies’s doubles quarterfinals (Treesa Jolly and Gayatri Gopichand), Ladies’s singles quarterfinals (PV Sindhu), Males’s singles quarterfinals (Kidambi Srikanth)

Hockey (10:30 PM) — Males’s semi-final (India vs South Africa)

Para Desk-Tennis (10:45 PM) — males’s singles lessons 3-5 bronze medal (Raj Aravindan Alagar), ladies’s singles lessons 3-5 bronze medal (Sonalben Manubhai Patel, 12:15 AM), ladies’s singles lessons 3-5 gold medal (Bhavina Patel, 1 AM)

Tagged

Leave a Reply

Your email address will not be published.